Hírek

Hasznos tanácsok

Olvasd el az egészségeddel kapcsolatos hasznos tippeket és tanácsokat.


23/dec/2023

A lézeres visszér műtét helyi érzéstelenítésben végzett ambuláns beavatkozás, ami azt jelenti ,hogy kb. egy óra múlva otthonába távozhat és  a fizikailag nem  megterhelő minden napi tevékenységét azonnal folytathatja-kompressziós harisnya viselése mellett.

Mi történik a műtét napján?

Azt kérjük műtét előtt egy órával már ne egyen, igyon semmit.
De csak egy órával előtte!!!

Azelőtt reggelizzen, igyon folyadékot, vegye be a megszokott gyógyszereit beleértve a vérhígító tablettát is, mert ez olyan beavatkozás ahol nem kell a vérhígító gyógyszereken változtatni.

Műtétre érkezéskor az adminisztratív egyeztetések után találkozik az altató orvossal. Altatás nincs, csak a lábon van érzéstelenítés!!! Viszont a páciens felügyelete az altató orvos és asszisztense által valósul meg. Mit jelent ez? Műtét során ők mérik a vérnyomást, EKG monitor segítségével követik a szívműködést, infúziót adnak illetve ha kell-nagyon ritkán- fájdalomcsillapítót, nyugtatót de csak olyan mennyiségben ,hogy az a hazamenetelt ne zavarja meg.

Utána átöltözik: kap köpenyt, papucsot megfelelő öltözetet.

A lényeg: nem kell hozni külön ruházatot!!!

Utána történik a kompressziós harisnya előkészítése :ehhez az asszisztens a műtétre kerülő végtagot megméri és a megfelelő méretű harisnyát előkészíti. Általában fekete vagy testszínű harisnyák közül lehet választani.

Bekísérik a pácienst a műtőbe.A steril környezet biztosítása után a műtétet elvégezzük. A műtét utolsó lépéseként a kompressziós harisnyát a műtött végtagra felhúzzuk. És….

A páciens a SAJÁT lábán távozik a műtőből és az öltözőben visszaöltözik abba a ruhába amelyben érkezett. Kisétál a pihenőhelyre ahol elfogyaszt egy kis folyadékot, (kávét,vizet,vagy teát fogyaszt – azt hoznak amit szeretne) megkapja az első vérhígító injekciót ha nem szed ilyen jellegű gyógyszert.

A pihenés során megkapja a szükséges információkat a továbbiakat illetően majd saját lábán elhagyja a műtő blokkot. 

Ettől kezdve ehet,ihat amit szeretne, sétálhat annyit amennyi jól esik neki.

Nem kell feküdni, nem szükséges a végtagot felpolcolni!!!

A kompressziós harisnya viszont kötelező!!!

Vidékről páciensek érkezhetnek autóval, vonattal. Műtét után a műtét napján már nem vezethetnek Következő nap harisnyában már vezethet.

Műtét utáni kontrollokon történő beszámolók alapján tudom ,hogy olyan páciensek akik szellemi munkát végeznek vagy otthonról dolgoznak,továbbá például kozmetikusok, fodrászok,gyógyszerészek sokszor már a műtétet követő napon dolgoznak, de fizikai munkát végzők is általában 7-10 nap múlva folytatják tevékenységüket.

Ugyancsak kontroll vizsgálaton történt beszélgetések során derült ki, hogy vidékről érkező páciensek közül többen a műtétet követően sétáltak a Váci utcán, megnézték a Parlamentet vagy a pesti rokonokat meglátogatták, de volt aki tett egy kirándulást Egerbe úgy ment vissza Debrecenbe. Szóval… a beavatkozás sem fizikailag, sem lelkileg nem jelent jelentős megterhelést.


23/dec/2023

A diabeteszes láb a cukorbetegség olyan idült lábszövődménye melynek kialakulásában összetett tényezők,mint pl.a cukorbetegség (diabetesz) okozta idegkárosodás(polyneuropathia), kis és nagy erek betegsége, csont és izületi elváltozások, statikai eltérések, bőr és köröm megbetegedések játszanak szerepet.
Éppen ezért fontos legalább évente egy alkalommal a lábak keringésének vizsgálata céljából érsebészeti,idegműködés ellenőrzése céljából ideggyógyászati,láb deformitás megítélése céljából orthopaediai vizsgálat.
LÁB higiéne betartása
Cukorbetegeknél a gyulladásos elváltozások sokszor viharosabban zajlanak, rövid idő alatt komoly, az egész lábat érintő súlyos gyulladások alakulhatnak ki mely súlyos esetben a végtag amputációját eredményezheti. Különösen veszélyeztettek azok a cukorbetegek akiknél idegkárosodás is fennáll mivel ebben az esetben a betegek fájdalmat sokáig nem éreznek és így különösen talpi elváltozások csak későn kerülnek észlelésre.
Ezért is nagyon fontos a LÁB,TALP NAPONKÉNTI ÁTVIZSGÁLÁSA!!!
Ha izületi betegség miatt a lábát hajlítani nem tudja akkor legegyszerűbb segédeszköz egy megfelelő nagyságú tükör melynek segítségével a talpat is jól meg tudja tekinteni. Amennyiben látása nem jó akkor egy másik személyt kell megkérni a láb átvizsgálására.
A legkisebb seb,sérülés esetén is ORVOSHOZ kell fordulni. De! Érdemes otthon sebfertőtlenítőt tartani,hogy sérülés esetén a sebet azonnal kezelni tudja.Erre alkalmas az Octenisept spray (színtelen,recept nélkül kapható,nem csíp) vagy a Betadine oldat (jód komponense miatt barna színű,nem csíp,recept nélkül kapható).
Meg kell tekinteni a körmöket. A körömlemez megvastagodása,egyenetlenné válása,sárgás elszíneződése gombásodásra utal.Meg kell vizsgálni a lábujjak közét: berepedések,viszkető,égő tünete gombásodásra utal illetve súlyos fertőzések(orbánc stb.) kiindulási kapuja lehet.
Mindkét esetben ajánlott BŐRGYÓGYÁSZ szakorvoshoz fordulni!!!
Cukorbetegek bőre extrém hőhatásra,sérülésekre érzékenyebb, ezért semmilyen körülmények között nem szabad mezítláb járni. Tehát TILOS (!!!) strandon forró homokon,kövön,szaunában kövön mezítláb járni de lakásban, kertben is szükséges legalább papucs viselése kisebb sérülések elkerülése céljából.
Szappanmentes mosakodó szerrel,testhőmérsékletű vízben mosson lábat,lábmosás után gondosan törölje szárazra a lábat,lábujjak közére különösen figyelve.
Cukorbetegek bőre általában száraz.Száraz bőr berepedésre hajlamos,a repedezett bőrön keresztül kórokozók könnyebben indíthatnak gyulladást. Ezért fontos NAPONTA KRÉMEZNI A LÁB BŐRÉT (patikákban recept nélkül kaphatók cukorbetegek részére lábkrém).
Bőrkeményedések eltávolítására ne használjon ollót,kést vagy egyéb szúró,vágó eszközt,ehelyett használjon reszelőt,habkövet melyet gyakran cseréljen,mivel gombatelepek tapadhatnak meg rajta.
Másik lehetőség: járjon rendszeresen pedikűröshöz.
Körömvágás előtt célszerű a köröm körül a bőrt fertőtleníteni(Octenisept spray) majd a körmöt egyenesre vágni vagy körömvágó helyett reszelőt használni.A művelet befejezése után is célszerű újra fertőtleníteni.
Kerülendő a tyúkszemtapasz,oldatok használata,ugyanis kimaródásokat okozhatnak.
LÁBBELIK
A cipő legyen kellően tág, kényelmes. Célszerű orthopaed cipésznél számítógépes talp bemérést csináltatni és ennek ismeretében szükség szerint a cipőbe betétet készíteni mely a talp egyenletes terhelését biztosítja így megakadályozza talpi bőrkeményedések, fekélyek kialakulását.
A cipő felhúzása előtt kézzel tapintsa át a cipő belsejét nincs-e benne kisebb kavics vagy egyéb idegenanyag mely sérülést okozhat.Ellenőrizni kell azt is,hogy a betét nincs-e felgyűrődve mert ez is sérülést eredményezhet.Fontos ,hogy a zokni is kényelmes legyen,természetes anyagból (100%pamut)
készüljön.A cipő felhúzásakor a zoknit is jól húzzuk meg, hogy a ráncok is kisimuljanak mert a meggyűrődött zokni a bőr kisebesedését okozhatja. Orrvarrás nélküli zoknit vásároljon mert a varrás kidörzsölheti a bőrt. Célszerű fehér zoknit viselni mert ezen könnyen észrevehető az esetleges sérülés nyoma.
Új cipő vásárlását a KÉSŐ DÉLUTÁNI ÓRÁBAN tegye,amikor a láb az egész napi terheléstől a legszélesebb- így a megfelelő méretet tudja megvenni.
Sportoláskor,túrázáskor ügyeljen arra,hogy cipője kényelmes,megfelelő méretű, jól szellőző legyen. Természetes anyagból,lehetőleg puhább bőrből legyen. És ahogy az utcai cipőben ebben is előzetes mérés alapján készített betétet viseljen.

10/ápr/2023

Dohányzás teljes elhagyása:
A dohánybanlévő anyagokról bizonyított, hogy érelmeszesedést okoznak illetve meglévő érszűkület rosszabbodását idézik elő. A dohány jelenléte a keringésjavító gyógyszerek hatását is kiüti! Tehát ha dohányzik, hiába szedi a gyógyszereket, nem fog segíteni!!!

– Sok folyadék fogyasztása: kevés folyadék esetén a vér besűrűsödik ami vérrögök képződését indíthatja el a meszes érfal területében ami érelzáródáshoz, tünetek rosszabbodásához vezet.

– Fokozott bőrvédelem és ezáltal a bőrszárazság elkerülése:a száraz bőr sérülékenyebb. Ezért naponta legalább egy alkalommal bőrtápláló krém használata szükséges!

– Sok séta, járásgyakorlatok: a sok séta, váltakozó ütemű járás segíti a kis erek kitágulását, új kis erek képződését ami a főerek szűkülete okozta vérhiányt valamelyest tudja pótolni és így tudja javítani a járást, csökkenti a fájdalmat.

– Zsír és fűszerszegény étrend: magas vérzsír szint a meszes erek területén fokozott zsírlerakódást eredményez ami fokozza az érszűkületet, ezáltal az érszűkületes panaszokat. Ezért is érdemes legalább évente egyszer labor vizsgálatot végezni vérzsírok irányában ( koleszterin, triglycerid). Értékektől függően zsír szintet befolyásoló gyógyszerek szedése szükséges. Sérülések elkerülése:sebgyógyuláshoz vérellátásra van szükség. Érszűkület során amikor nincs elég vér a seb nehezen gyógyul. Súlyos esetben nem is gyógyul be ami fertőzéshez vezet és a végtag amputációja válhat szükségessé.

– Rendszeres vizsgálatok: az érelmeszesedés leggyakoribb az alsó végtagon. De akinek alsó végtagi érelmeszesedése van gyakran van a szívet ellátó koszorú ereken és a nyaki ereken is. Ritkábban fordul elő a vese ereken illetve egyéb ér területen. Az alsó végtagi érszűkület járási nehezítettséget okoz,súlyos esetben a végtag amputációjával jár. Koszorú ér szűkület szív infarktushoz vezethet, nyaki ér-agyi erek szűkülete bénulásos tüneteket okozhat. Ezek elkerülése érdekében évente szív vizsgálat(Cardiologiai
izsgálat),és nyaki ultrahang (Carotis Color Doppler) is
szükséges.


10/ápr/2023

Számos vénás és nyirok betegség esetén a kompressziós harisnya viselése a gyógyulás illetve sok esetben a szövődmények elkerülésének elengedhetetlen része.
Nagyon sok páciens számára a harisnya viselése gondot okoz, türelmetlenség, ismeretek hiányából eredő kellemetlenségek miatt elviselhetetlen számukra. Ezért nem használják a harisnyát, ezáltal gyógyulásuk esélyét veszítik el.
Akinek kompressziós harisnyát kell viselni annak tudomásul kell venni, hogy a napi rutin (mosakodás, fogmosás, öltözködés stb.) mellett időt kell szánni a harisnya felvételével, karbantartásával járó feladatokra is a komfortos viselés és a gyógyulás érdekében.
A kompressziós harisnya szerepe, hogy megakadályozza a vénákban, nyirokerekben a pangást illetve a végtag működése során az izmok tevékenységét támogatva hatékonyabbá teszi a vénás és nyirokáramlást ezzel is javítva a sejtek, szövetek működését.
A harisnyák különböző erősségűek, leggyakoribb a II. kompressziójú (22-32 Hgmm) harisnyák viselése. A harisnyák nyomása a bokánál 100%,térd magasságában az eredeti 70 %-a, combon 40%-a.
Sokszor összekeverik a kompressziós harisnyákat a DEN értékkel. A DEN a szálak vastagságára utal és nem a kompresszióra. Orvosi harisnyáknál DEN nem létezik!

Harisnya viselése

A harisnya felvétele reggel felkelés előtt, vízszintesen tartott (vagy megemelt végtag) mellett  ideális,  hiszen ilyenkor még a kóros vénák nem telődnek fel. Így felhúzva és ráállva nem lesz pangás, elmarad a bőrre a fokozott vénás nyomás ezáltal könnyebb lesz a láb. Ha ez nem valósítható meg akkor is törekedni kell a reggeli órákra, mert később már esetleg megdagad a láb és akkor a harisnya már nem tudja jól kifejteni hatását viselése fájdalmas lesz. Fontos hogy a késő reggeli órákban is vízszintesen tartott végtag mellett legyen a harisnya felhúzása.
A harisnya felhúzása után fontos ellenőrizni, hogy a sarokrész jó helyen legyen illetve, hogy a harisnyán gyűrődések ne legyenek, mert a gyűrődések területén a nyomás megsokszorozódik ami a bőr károsodást idézheti elő. Combtőig érő harisnyáknál nem szabad visszahajtani a szilikon pántot  illetve ha csúszik (például szőrös végtagon) van lehetőség ragasztó beszerzésére, amivel a szilikon pánt rögzíthető. Felhúzáskor ügyelni kell arra, hogy köröm ne akadjon a harisnyába, mert az a harisnya szakadását, sérülését idézheti elő.
Harisnya viselése általában a bőr száradásával jár. Ezért fontos a végtag krémezése, hidratálása. A harisnya viselése és a krémezés között legalább 4 óra teljen el mert a harisnya szálai közé került, beszáradt krém a harisnyát rontja illetve bőr irritációt okozhat. Ezért célszerű, hogy a krémezés az esti órákban a harisnya levétele után történjen.
A harisnyát mindig krémmentes, száraz bőrre húzza föl!
Ne vegye fel felázott, nedves bőrre. Így például fürdés, úszás után is feltétlenül várja meg míg a bőr nedvessége megszűnik.

Tisztítás, szárítás

A kompressziós harisnyák viselésére ugyanaz az íratlan szabály érvényes mint a fehérneműkre és zoknik viselésére vagyis  minden nap tisztán kell viselni. Ezért a harisnyákat minden nap mosni kell.
A mosás csak folyékony mosószerrel és lehetőleg kézzel történjen. Mosógépben kímélő programmal is lehet. Öblítőt ne használjon! Tilos a szilárd mosószer is mivel annak kristályai a szálakba tapad,a harisnyát rongálja illetve bőr irritációt okoz.
Szárítása vízszintesen fektetve illetve szárítógépben lehet. Szárításhoz segítség lehet ventillátor használata is. Napra kitenni nem szabad mert az anyaga károsodik. Kicsavarni is tilos!

Kompressziós harisnya beszerzése

Tekintettel a napi (tiszta) használatra mindenképp szükséges több harisnya beszerzése, mert esetleg nincs lehetőség minden nap harisnyát mosni (pl. utazás, több napos kirándulás, sok munka miatt) vagy a harisnya nem szárad meg időre.
Szakorvos 6 hónaponként egy végtagra 2db harisnyát írhat fel kedvezményesen. Teljes árban azonban bárki vásárolhat többet is.  A harisnyák kompressziója kb. 6 hónap alatt annyit veszít, hogy kedvező hatását már nem tudja kifejteni ezért 6 havonta új harisnyák beszerzése szükséges.

Még annyit a kompressziós harisnyákról…

A kompressziós harisnyák viselése kezdetben csaknem mindenki számára nehézséget jelent, mert meg kell tanulni a harisnya felhúzását, megszokni annak nyomását. Sokan panaszkodnak arra, hogy „nem bírja a harisnyát, mert nyomja a mellkasát”. Ez azzal magyarázható, hogy a harisnya viselése mellett több folyadék jut átmenetileg a keringésbe és ez a szívet kissé nagyobb munkára kényszeríti. De a felesleges folyadék a vese működés révén távozik, a keringés is hozzászokik a harisnyához és ezáltal rövid idő alatt ezek a kellemetlen mellkasi nyomásérzések is megszűnnek.
Mintegy új cipőt, a kompressziós harisnyát is meg kell szokni, amihez az elején sokszor türelem, kitartás szükséges. Ha ez sikerül, javulni, gyógyulni fog a végtag, javulni fog a terhelhetősége, ami
magával vonja a minden napi tevékenység könnyebb kivitelezését, az életminőség javulását.


Dr. Szűcs István | ÉR-ted Egészségház – Debrecen