Láb ápolási tanácsok cukorbetegek részére
A diabeteszes láb a cukorbetegség olyan idült lábszövődménye melynek kialakulásában összetett tényezők,mint pl.a cukorbetegség (diabetesz) okozta idegkárosodás(polyneuropathia), kis és nagy erek betegsége, csont és izületi elváltozások, statikai eltérések, bőr és köröm megbetegedések játszanak szerepet.
Éppen ezért fontos legalább évente egy alkalommal a lábak keringésének vizsgálata céljából érsebészeti,idegműködés ellenőrzése céljából ideggyógyászati,láb deformitás megítélése céljából orthopaediai vizsgálat.
LÁB higiéne betartása
Cukorbetegeknél a gyulladásos elváltozások sokszor viharosabban zajlanak, rövid idő alatt komoly, az egész lábat érintő súlyos gyulladások alakulhatnak ki mely súlyos esetben a végtag amputációját eredményezheti. Különösen veszélyeztettek azok a cukorbetegek akiknél idegkárosodás is fennáll mivel ebben az esetben a betegek fájdalmat sokáig nem éreznek és így különösen talpi elváltozások csak későn kerülnek észlelésre.
Ezért is nagyon fontos a LÁB,TALP NAPONKÉNTI ÁTVIZSGÁLÁSA!!!
Ha izületi betegség miatt a lábát hajlítani nem tudja akkor legegyszerűbb segédeszköz egy megfelelő nagyságú tükör melynek segítségével a talpat is jól meg tudja tekinteni. Amennyiben látása nem jó akkor egy másik személyt kell megkérni a láb átvizsgálására.
A legkisebb seb,sérülés esetén is ORVOSHOZ kell fordulni. De! Érdemes otthon sebfertőtlenítőt tartani,hogy sérülés esetén a sebet azonnal kezelni tudja.Erre alkalmas az Octenisept spray (színtelen,recept nélkül kapható,nem csíp) vagy a Betadine oldat (jód komponense miatt barna színű,nem csíp,recept nélkül kapható).
Meg kell tekinteni a körmöket. A körömlemez megvastagodása,egyenetlenné válása,sárgás elszíneződése gombásodásra utal.Meg kell vizsgálni a lábujjak közét: berepedések,viszkető,égő tünete gombásodásra utal illetve súlyos fertőzések(orbánc stb.) kiindulási kapuja lehet.
Mindkét esetben ajánlott BŐRGYÓGYÁSZ szakorvoshoz fordulni!!!
Cukorbetegek bőre extrém hőhatásra,sérülésekre érzékenyebb, ezért semmilyen körülmények között nem szabad mezítláb járni. Tehát TILOS (!!!) strandon forró homokon,kövön,szaunában kövön mezítláb járni de lakásban, kertben is szükséges legalább papucs viselése kisebb sérülések elkerülése céljából.
Szappanmentes mosakodó szerrel,testhőmérsékletű vízben mosson lábat,lábmosás után gondosan törölje szárazra a lábat,lábujjak közére különösen figyelve.
Cukorbetegek bőre általában száraz.Száraz bőr berepedésre hajlamos,a repedezett bőrön keresztül kórokozók könnyebben indíthatnak gyulladást. Ezért fontos NAPONTA KRÉMEZNI A LÁB BŐRÉT (patikákban recept nélkül kaphatók cukorbetegek részére lábkrém).
Bőrkeményedések eltávolítására ne használjon ollót,kést vagy egyéb szúró,vágó eszközt,ehelyett használjon reszelőt,habkövet melyet gyakran cseréljen,mivel gombatelepek tapadhatnak meg rajta.
Másik lehetőség: járjon rendszeresen pedikűröshöz.
Körömvágás előtt célszerű a köröm körül a bőrt fertőtleníteni(Octenisept spray) majd a körmöt egyenesre vágni vagy körömvágó helyett reszelőt használni.A művelet befejezése után is célszerű újra fertőtleníteni.
Kerülendő a tyúkszemtapasz,oldatok használata,ugyanis kimaródásokat okozhatnak.
LÁBBELIK
A cipő legyen kellően tág, kényelmes. Célszerű orthopaed cipésznél számítógépes talp bemérést csináltatni és ennek ismeretében szükség szerint a cipőbe betétet készíteni mely a talp egyenletes terhelését biztosítja így megakadályozza talpi bőrkeményedések, fekélyek kialakulását.
A cipő felhúzása előtt kézzel tapintsa át a cipő belsejét nincs-e benne kisebb kavics vagy egyéb idegenanyag mely sérülést okozhat.Ellenőrizni kell azt is,hogy a betét nincs-e felgyűrődve mert ez is sérülést eredményezhet.Fontos ,hogy a zokni is kényelmes legyen,természetes anyagból (100%pamut)
készüljön.A cipő felhúzásakor a zoknit is jól húzzuk meg, hogy a ráncok is kisimuljanak mert a meggyűrődött zokni a bőr kisebesedését okozhatja. Orrvarrás nélküli zoknit vásároljon mert a varrás kidörzsölheti a bőrt. Célszerű fehér zoknit viselni mert ezen könnyen észrevehető az esetleges sérülés nyoma.
Új cipő vásárlását a KÉSŐ DÉLUTÁNI ÓRÁBAN tegye,amikor a láb az egész napi terheléstől a legszélesebb- így a megfelelő méretet tudja megvenni.
Sportoláskor,túrázáskor ügyeljen arra,hogy cipője kényelmes,megfelelő méretű, jól szellőző legyen. Természetes anyagból,lehetőleg puhább bőrből legyen. És ahogy az utcai cipőben ebben is előzetes mérés alapján készített betétet viseljen.