Hasznos tudnivalók kompressziós harisnyát („gumiharisnyát”) viselők számára

április 10, 2023 by admin0

Számos vénás és nyirok betegség esetén a kompressziós harisnya viselése a gyógyulás illetve sok esetben a szövődmények elkerülésének elengedhetetlen része.
Nagyon sok páciens számára a harisnya viselése gondot okoz, türelmetlenség, ismeretek hiányából eredő kellemetlenségek miatt elviselhetetlen számukra. Ezért nem használják a harisnyát, ezáltal gyógyulásuk esélyét veszítik el.
Akinek kompressziós harisnyát kell viselni annak tudomásul kell venni, hogy a napi rutin (mosakodás, fogmosás, öltözködés stb.) mellett időt kell szánni a harisnya felvételével, karbantartásával járó feladatokra is a komfortos viselés és a gyógyulás érdekében.
A kompressziós harisnya szerepe, hogy megakadályozza a vénákban, nyirokerekben a pangást illetve a végtag működése során az izmok tevékenységét támogatva hatékonyabbá teszi a vénás és nyirokáramlást ezzel is javítva a sejtek, szövetek működését.
A harisnyák különböző erősségűek, leggyakoribb a II. kompressziójú (22-32 Hgmm) harisnyák viselése. A harisnyák nyomása a bokánál 100%,térd magasságában az eredeti 70 %-a, combon 40%-a.
Sokszor összekeverik a kompressziós harisnyákat a DEN értékkel. A DEN a szálak vastagságára utal és nem a kompresszióra. Orvosi harisnyáknál DEN nem létezik!

Harisnya viselése

A harisnya felvétele reggel felkelés előtt, vízszintesen tartott (vagy megemelt végtag) mellett  ideális,  hiszen ilyenkor még a kóros vénák nem telődnek fel. Így felhúzva és ráállva nem lesz pangás, elmarad a bőrre a fokozott vénás nyomás ezáltal könnyebb lesz a láb. Ha ez nem valósítható meg akkor is törekedni kell a reggeli órákra, mert később már esetleg megdagad a láb és akkor a harisnya már nem tudja jól kifejteni hatását viselése fájdalmas lesz. Fontos hogy a késő reggeli órákban is vízszintesen tartott végtag mellett legyen a harisnya felhúzása.
A harisnya felhúzása után fontos ellenőrizni, hogy a sarokrész jó helyen legyen illetve, hogy a harisnyán gyűrődések ne legyenek, mert a gyűrődések területén a nyomás megsokszorozódik ami a bőr károsodást idézheti elő. Combtőig érő harisnyáknál nem szabad visszahajtani a szilikon pántot  illetve ha csúszik (például szőrös végtagon) van lehetőség ragasztó beszerzésére, amivel a szilikon pánt rögzíthető. Felhúzáskor ügyelni kell arra, hogy köröm ne akadjon a harisnyába, mert az a harisnya szakadását, sérülését idézheti elő.
Harisnya viselése általában a bőr száradásával jár. Ezért fontos a végtag krémezése, hidratálása. A harisnya viselése és a krémezés között legalább 4 óra teljen el mert a harisnya szálai közé került, beszáradt krém a harisnyát rontja illetve bőr irritációt okozhat. Ezért célszerű, hogy a krémezés az esti órákban a harisnya levétele után történjen.
A harisnyát mindig krémmentes, száraz bőrre húzza föl!
Ne vegye fel felázott, nedves bőrre. Így például fürdés, úszás után is feltétlenül várja meg míg a bőr nedvessége megszűnik.

Tisztítás, szárítás

A kompressziós harisnyák viselésére ugyanaz az íratlan szabály érvényes mint a fehérneműkre és zoknik viselésére vagyis  minden nap tisztán kell viselni. Ezért a harisnyákat minden nap mosni kell.
A mosás csak folyékony mosószerrel és lehetőleg kézzel történjen. Mosógépben kímélő programmal is lehet. Öblítőt ne használjon! Tilos a szilárd mosószer is mivel annak kristályai a szálakba tapad,a harisnyát rongálja illetve bőr irritációt okoz.
Szárítása vízszintesen fektetve illetve szárítógépben lehet. Szárításhoz segítség lehet ventillátor használata is. Napra kitenni nem szabad mert az anyaga károsodik. Kicsavarni is tilos!

Kompressziós harisnya beszerzése

Tekintettel a napi (tiszta) használatra mindenképp szükséges több harisnya beszerzése, mert esetleg nincs lehetőség minden nap harisnyát mosni (pl. utazás, több napos kirándulás, sok munka miatt) vagy a harisnya nem szárad meg időre.
Szakorvos 6 hónaponként egy végtagra 2db harisnyát írhat fel kedvezményesen. Teljes árban azonban bárki vásárolhat többet is.  A harisnyák kompressziója kb. 6 hónap alatt annyit veszít, hogy kedvező hatását már nem tudja kifejteni ezért 6 havonta új harisnyák beszerzése szükséges.

Még annyit a kompressziós harisnyákról…

A kompressziós harisnyák viselése kezdetben csaknem mindenki számára nehézséget jelent, mert meg kell tanulni a harisnya felhúzását, megszokni annak nyomását. Sokan panaszkodnak arra, hogy „nem bírja a harisnyát, mert nyomja a mellkasát”. Ez azzal magyarázható, hogy a harisnya viselése mellett több folyadék jut átmenetileg a keringésbe és ez a szívet kissé nagyobb munkára kényszeríti. De a felesleges folyadék a vese működés révén távozik, a keringés is hozzászokik a harisnyához és ezáltal rövid idő alatt ezek a kellemetlen mellkasi nyomásérzések is megszűnnek.
Mintegy új cipőt, a kompressziós harisnyát is meg kell szokni, amihez az elején sokszor türelem, kitartás szükséges. Ha ez sikerül, javulni, gyógyulni fog a végtag, javulni fog a terhelhetősége, ami
magával vonja a minden napi tevékenység könnyebb kivitelezését, az életminőség javulását.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Dr. Szűcs István | ÉR-ted Egészségház – Debrecen